» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: pielęgnacja » Ochrona psa przed pchłami

Artykuł przeczytano: 1947 razy.

Dla właścicieli psów wizja zarażenia się pupila pchłami jest wręcz przerażająca. Wszyscy bowiem wiedzą, jak trudne jest pozbycie się insektów, które potrafią niezwykle szybko rozmnażać się i składać jaja po różnych zakątkach mieszkania. Tymczasem pies może zostać zaatakowany przez pchły nie tylko podczas kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami, ale także przebywając choćby przez chwilę w środowisku, w których pchły się rozwijają (np. w ogrodzie czy parku). Biorąc pod uwagę wszelkie ryzyka zarażenia oraz cykl rozwoju pcheł, ochrona psa przed insektami powinna mieć charakter ciągły.

Jak atakują i rozmnażają się pchły?

Pchły są malutkimi owadami pasożytniczymi, które żywią się krwią różnych zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących w lasach i parkach. Owady te atakują zwierzę, gdy wyczują jego ciepło lub ruch. Niemal od razu rozpoczynają żer, który zwykle trwa około godziny. Już następnego dnia pchły rozpoczynają składać w sierści zwierzęcia jaja, które jednak dość szybko spadają na dywan lub posłanie i tam wykluwają się z nich larwy, a następnie poczwarki. Całkowite przeobrażenie jaja w dorosłego osobnika trwa zaledwie 2 tygodnie, a każdy z nich rodzaju żeńskiego potrafi złożyć w ciągu jednego dnia kilkadziesiąt nowych jaj. Zarażenie się psa pchłami grozi więc prawdziwą inwazją tych owadów, które mogą zainfekować całe otoczenie, w którym przebywa pies, a więc mieszkanie i ogród.

Jak cierpią psy po ataku pcheł?

Pchły żywią się krwią psa i w tym celu przebijają się przez jego skórę, wpuszczając jednocześnie do organizmu zwierzęcia silnie alergizujące substancje. W efekcie pies czuje uporczywy świąd, zmuszający go do ciągłego drapania, lizania, a nawet gryzienia skóry. Dolegliwości skórne dokuczające zwierzęciu po ugryzieniu przez pchły specjaliści nazywają alergicznym pchlim zapaleniem skóry. Drapanie skóry powoduje często podrażnienia i rany, do których łatwo przenikają zarazki, powodując trudno gojące się stany zapalne, skutkujące nawet miejscową utratą sierści. Pchły pasożytując na różnych zwierzętach, są niestety również nosicielami różnych chorób np. tasiemczycy.

Jak skutecznie zabezpieczyć swojego pupila przed pchłami?

Ochrona psa przed pchłami powinna mieć charakter ciągły i kompleksowy. W sprzedaży są dostępne różne preparaty i urządzenia przeciwpchelne, które potrafią skutecznie zniszczyć jaja i dorosłe osobniki owadów, a dodatkowo tworzyć barierę ochronną, odstraszającą pchły przed atakiem. Do preparatów likwidujących pchły zalicza się krople typu spot-on oraz spraye, które aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Zwalczają one pchły i chronią też zwierzę przed kolejną inwazją przez około 3 miesiące. Po tym czasie należy powtórzyć aplikację. O wiele dłuższą ochronę zapewniają nowoczesne odstraszacze pcheł w postaci niewielkich zawieszek do obroży, które emitują niesłyszalne dla zwierzęcia ultradźwięki.

Ultradźwięki te są nietolerowane przez pchły, które wyczuwając je, rezygnują z ataku. Działanie odstraszaczy pcheł dla psów określa się nawet na 12 miesięcy, dlatego są one dość wygodnym i praktycznym sposobem na zapewnienie stałej ochrony psa przed pchłami w domu, ogrodzie i podczas spacerów. Warto wiedzieć, że urządzenia te chronią zwierzę także przed kleszczami!
Oprócz stosowania preparatów i zawieszek odstraszających pchły warto dbać o odpowiednie oczyszczanie miejsc przebywania psa. Należy w tym celu systematycznie prać legowisko psa, a także gruntownie czyścić dywany i tapicerkę mebli, w których pchły często znajdują miejsce na rozmnażanie się.

Informacja prasowa.




Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 0.


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj