» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: pielęgnacja » Obroża dla psa – jak wybrać odpowiednią w sklepie dla zwierząt?

Artykuł przeczytano: 5201 razy.

Obroża to jeden z podstawowych elementów wyposażenia naszego czworonożnego pupila. Wbrew pozorom, służy on nie tylko do podpięcia smyczy podczas wspólnych spacerów lub treningów. Do obroży możemy przypiąć adresówkę z danymi psa i właściciela. Dowiedz się jak właściwie wybrać obrożę i na które parametry zwracać szczególną uwagę.

Najważniejsze cechy obroży dla psa

Wybór obroży dla psa, wbrew pozorom, nie jest zadaniem łatwym. Zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy zoologiczne oferują nam bogaty asortyment produktów, które różnią się między sobą bardzo istotnymi parametrami. Aby wybrać obrożę dla psa, która zapewni twojemu czworonogowi optymalny komfort, ale jednocześnie będzie funkcjonalna i bezpieczna, powinieneś zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • długość obroży - powinna być dopasowana do obwodu szyi psa. Obroża nie może być ani zbyt luźna, by głowa psa się z niej nie wysunęła, ani zbyt ciasna, gdyż może powodować dyskomfort;
  • możliwość i sposób regulacji - bardzo ważna cecha, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Najczęściej spotykamy obroże zapinane na klipsy lub na sprzączkę. Pierwszy sposób daje nam największą swobodę w regulowaniu długości obroży, jednak w opinii wielu, sprzączka jest trwalsza, co ma znaczenie w przypadku psów z większym temperamentem. Wadą obroży na sprzączkę może być mniejsza płynność dopasowania (liczba dziurek i ich rozstaw);
  • szerokość - wąskie obroże najlepiej sprawdzają się w przypadku małych psów. W ich przypadku zbyt szeroki pasek może krępować ruchy głowy. Z kolei większe psy powinny mieć szersze paski, które zapewnią większą kontrolę i nie będą uciskały;
  • materiał, z którego wykonano obrożę - niemal każdy sklep dla zwierząt posiada w swojej ofercie obroże z różnych materiałów: paskowe, parciane, metalowe, gumowe i inne. Warto uwzględnić praktyczne aspekty, jak np. to, że obroża metalowa w trakcie upałów będzie się nagrzewać i może parzyć psa. Z kolei obroża wykonana ze zbyt słabego materiału może szybko się przetrzeć;
  • dodatkowe funkcje ułatwiające szkolenie - odblaskowe obroże dobrze sprawdzają się w przypadku spacerów po zmroku, z kolei obroże z nadajnikiem GPS zdają egzamin wówczas, gdy wypuszczasz psa w teren bez smyczy. W sklepach znajdziemy także obroże elektryczne, które stosowane są w celu oduczenia psa nadmiernego szczekania lub wycia. Na taką reakcję psa, obroża „odpowiada" emisją nieprzyjemnego dźwięku lub impulsu elektrycznego. Stosowanie takich metod „wychowawczych" często postrzegane jest jako kontrowersyjne.
  • ochrona przed pasożytami - w sklepach dostępne są także obroże chroniące psy przed pchłami, kleszczami oraz innymi pasożytami. Warto w nie zainwestować, gdy zabierasz psa do lasu, parku lub jeśli po prostu chcesz zapewnić mu dodatkową ochronę.

To oczywiście tylko niektóre cechy obroży, na jakie uwagę zwracają posiadacze psów. Dla wielu równie istotne są kwestie estetyczne - nowoczesny design lub kolorystyka także nie są bez znaczenia. Również pod tym względem, oferta producentów i dystrybutorów jest bardzo bogata i obfituje zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne wzory.

Obroża czy szelki?

W niektórych przypadkach lepiej niż obroża sprawdzają się szelki. Dotyczy to np. wspólnego uprawiania sportu ze swoim psem (bieganie, jazda na rowerze itp.), ale nie tylko. Bardziej „wyrywne" psy, mają tendencję do szarpania za smycz, przez co obroża może je dławić lub powodować inny dyskomfort. Warto dokładnie przemyśleć kwestię podejmowanych aktywności, uwzględniając także temperament naszego psa i na tej podstawie dokonać właściwego wyboru.

Informacja prasowa.

 

 

 




Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 0.


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj