» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: szczenię doskonałe » Szczenię doskonałe

Artykuł przeczytano: 10552 razy.

Szczenię doskonałe

Na rozwój psychiczny szczeniąt ma wpływ wiele czynników. Pierwszy okres, w którym szczenię uczy się przebywania w stadzie, to okres do 7-9 tygodnia życia. Szczeniak w tym okresie uczy się jak należy zachowywać się w stadzie, jak komunikować się z innymi osobnikami tego samego gatunku.

Należy pamiętać, że jeśli szczenię zostanie za wcześnie zabrane od matki, nikt nie jest w stanie później nadrobić tego okresu.

Kolejny okres rozwoju szczenięcia leży już w naszych rękach. Faza socjalizacji to okres od momentu kiedy szczenię zostaje zabrane od matki i trafia do nowego domu do 6-9 miesiąca. Szczenię w tym czasie uczy się „ludzkiego życia”. Pokażmy więc naszemu szczeniakowi jaki jest świat. Zabierajmy go we wszystkie miejsca, udajmy się na wycieczkę samochodem, autobusem, pociągiem… Pokażmy mu osoby starsze, z laską, w kapeluszu, z parasolem w dłoni, dzieci w wózku i grające na boisku w piłkę. To co pokażemy naszemu pieskowi w tym okresie zostanie na stałe w jego psychice i zaprocentuje w przyszłości tym, że pies będzie spokojnie reagował na tego typu bodźce.

Kiedy szczenię pojawi się w naszym domu, określmy od początku zasady – i przestrzegajmy ich. Jeśli np. oczekujemy od naszego psa w przyszłości, że nie będzie skakał na ludzi, że nie będzie żebrał przy stole, że nie będzie wchodził do sypialni, kuchni, pokażmy to od początku maluchowi i konsekwentnie do tego dążmy. Pies nie zrozumie, dlaczego nagle po pół roku jego Pan zabrania skakania na ludzi, jeśli do tej pory była to najlepsza zabawa połączona z radosnymi okrzykami.

Jeśli będziemy w stosunku do psa konsekwentni, ciągle go chwaląc za czynności, które akceptujemy, a karcąc za niesubordynacje, szybko nasz pies zrozumie czego od niego oczekujemy. Ponieważ pies bardzo szybko uczy się rzeczy, które przynoszą jakieś korzyści, nie zapominajmy o pochwałach, smakołykach, dużych porcjach pieszczot. Jeśli zaś jakieś zachowanie nie jest akceptowane przez nas, odwróćmy uwagę psa inną czynnością, pokażmy mu czego oczekujemy - ale nie krzyczmy i nie bijmy psa (nawet gazetą)! To nie są dla niego naturalne zachowania!

Przebywając na co dzień z psem, uczmy go zabawy, na spacerach zawsze miejmy przy sobie jakąś zabawkę, smakołyki i często przywołujmy psa do siebie dając mu nagrodę. Pokażemy mu w ten prosty sposób, że jesteśmy najwspanialsi na świecie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uczęszczanie do psiego przedszkola. Naukę można rozpocząć już z 3 miesięcznym pieskiem. Wszystko odbywa się na zasadzie zabawy, tak więc nauka jest tylko przyjemnością.

Poświęćmy mu trochę czasu, a za pół roku, za rok nasze działania przyniosą efekt w postaci psa, który na spacerach ciągle zwraca na nas uwagę, nie ucieka w pogoni za innym psem, na każde nasze zawołanie jest przy nodze i wzbudza zachwyt otoczenia.

autor: Anna Majzner ,Szkoła dla psów AIRIS
Kołobrzeg, www.airis.w.pl
publikacja: wortal PSY24.PL ( www.psy24.pl )
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 4.

komentarze:
2009-10-17 19:24 agnieszka

witam mam 6 miesiecznego spanielka i nie moge go oduczyc załatwiania w domu ,moze ktoś mogłby podac kilka dobrych rad z góry dziekuje:)


2009-05-20 6:40 Andrzej z Ostrowa Wlkp

Mam spaniela złotego,ma on dopiero 7 tygodni,a już potrafi reagować na kom.siad,daj łapę,daj głos,idz na swoje miejsce.Fajnie co?


2009-05-18 8:44 Amika

Dobrze wiedzieć. Ja będę miała cockerka


2008-11-05 20:25 Ania
Ja Mam rase Cocer Spaniel Angielski jest wesoły i przyjażny i myśliwski Byłam Znim na polowańiu Bekasów.


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj