» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: szczenię w domu » Szczenię w domu cz1

Artykuł przeczytano: 26123 razy.
Szczenię w domu cz.1

We właściwym rozwoju psa, podobnie jak człowieka, kluczową rolę odgrywają pierwsze miesiące jego życia. To w jaki sposób zaopiekujemy się naszym szczenięciem i jak będziemy go wychowywać zaważy na jego przyszłym charakterze i osobowości.

Szczenię możemy zabrać do domu, gdy skończony ono 7 tydzień życia. Wcześniej nie powinno się tego robić, by szczenię zdążyło odebrać ważne lekcje wychowania od swojej mamy. Od nich, w dużej mierze zależy przyszły charakter i osobowość szczenięcia.

Przy odbiorze psa z hodowli, pamiętajmy o metryce, na podstawie której będziemy mogli zarejestrować naszego psa w Związku Kynologicznym. Powinniśmy dostać także książeczkę zdrowia, w której powinny być już zapisane pierwsze odrobaczenia, szczepienia i inne uwagi. Obejrzyjmy także dokładnie psa: zgryz (czy jest prawidłowy), oczy, skórę i sierść. Hodowca powinien dać nam wyprawkę w postaci karmy, jaką piesek jadł do tej pory lub przynajmniej podać jej nazwę oraz częstotliwość podawania posiłków.

Szczenięta przewożone samochodem często wymiotują, dobrze jest więc zabrać ze sobą papierowe ręczniki i torebki foliowe. Piesek nie powinien być wcześniej karmiony. Pamiętajmy oczywiście, aby zabrać ze sobą kocyk lub ręcznik, lub jeśli piesek jest malutki, koszyk. Dla ułatwienia szczenięciu adaptacji w nowym miejscu poprośmy o kawałek materiału z dawnego legowiska. Jego zapach doda maluchowi otuchy.
W domu należy przygotować dla pieska bezpieczne miejsce do spania i zabawy. Schowajmy z niższych półek przedmioty, którymi mógłby zainteresować się piesek, zwińmy drogi dywan. Dobrym pomysłem jest przeznaczenie dla pieska jeden pokój. Nie będziemy wtedy narażeni na większe straty i nie będziemy musieli biegać za psem i bez przerwy pilnować, by zbytnio nie narozrabiał.

Obserwujmy psiaka i jego zachowania, zwłaszcza w czasie wymiany zębów (między 4 a 5 miesiącem życia). Jak tylko zauważymy, że zaczyna gryźć meble lub szarpać nasze ubrania, spokojnym ruchem wyjmijmy mu je z pyska, natychmiast ucieszmy się z tego i bezzwłocznie nagrodźmy psa, a dopiero potem zajmijmy się jego zabawkami. Przedmioty najbardziej narażone na gryzienie (ubrania, buty) najlepiej jest schować lub spryskać specjalnymi preparatami zabezpieczającymi przed gryzieniem (meble). Niezbędne jest zabezpieczenie przewodów elektrycznych oraz gniazdek, a także przedmiotów mogących się przewrócić (lampy, wazony).

Jeśli zamierzamy ocalić od zniszczenia nasze mieszkanie należy pomyśleć o zapewnieniu psu dostatecznej ilości ruchu oraz o odpowiednich zabawkach. Psie zabawki powinny być różnorodne, tak by pies nie znudził się nimi za szybko. Proponuje następujący zestaw: miękka zabawka gumowa (ale nie piszcząca), twarda zabawka gumowa najlepiej z dziurą w środku (np. Kong), sznurkowy węzełek, kość surowa cielęca lub wołowa, suszone uszy, kawałek suszonego chleba, patyki (z drzew liściastych, ponieważ nie mają ostrych drzazg). Nie polecam miękkich pluszowych zabawek, gdyż zbyt szybko ulegają zniszczeniu, a w dodatku połknięcie przez psa oderwanych części może być niebezpieczne.
Spacery powinny być dosyć częste ale niezbyt długie (po śnie, posiłku i zabawie). Nauczenie psa załatwiania potrzeb na zewnątrz to dla niego pierwsza ważna lekcja.

Zasada nr 1 – nie karcimy pieska za załatwianie się w domu. Nie jest on w stanie skojarzyć o co nam chodzi a zamiast tego skojarzy karę z załatwianiem się w naszej obecności. Skutek jest taki, że szczenię aby się załatwić będzie chowało się za meblami a na spacerze, uciekało na bezpieczną odległość.
Zasada nr 2 – do czasu zakończenia wstępnych szczepień, powinniśmy wyprowadzać pieska w miejsca gdzie nie ma zbyt wiele psów a także nie pozwalać mu biegać po miejscach, gdzie załatwiają się inne psy.
Zasada nr 3 – cieszymy się i nagradzamy psa za każde załatwienie jego potrzeb na dworze. Nauczenie psa czystości w domu powinno zająć nie więcej niż miesiąc.
Zasada nr 4 – sprzątamy po swoim psie.

Agnieszka Nojszewska
http://www.dobrypies.pl/
publikacja: wortal PSY24.PL ( www.psy24.pl )
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 14.

komentarze:
2010-04-11 23:01 :)

goldka to że ma rodowód nie znaczy że pochodzi z rodziny królewskiej! durne dziecko najpierw byś trochę o tym poczytała -,- ja może będę miała spaniela...


2010-01-07 21:19 (monia:-)

JA MAM COCKER SPANIELA 12 TYGODNIOWEGO,BARDZO MIŁE I ŁAGODNE PSY. POLECAM WSZYSTKIM


2009-09-30 14:36 Klaudia

nad kupnem psa na razie się zastanawiam, ale będzie trudnym zadaniem wychować go może mi się uda ;D


2009-09-05 13:50 Olka

oczekujemy przybycia szczeniakczka w nasze ksromne progi a po przeczytaniu tych wszystkich dobrze zebranych i przystepnych informacji bedzie nam łatwiej zaopiekowac sie naszym nowym członkiem rodziny :)


2009-09-01 13:19 Kaśka

Informacje rzeczowe,konkretne......mam 7,5 tygodniowe spaniela od 2 dni...:)słodziak


2009-08-21 21:29 :-)

mam juz 2 miesiące dwa spanielki czarnego i złotego(czarny wabi się Atos a złoty Stella)rady powyżej bardzo się przydały Stella już mniej załatwia się w domu a z Atosem tym wielkim słodkim rozrabiaką musze jeszcze poćwiczyć


2009-07-16 11:06 Sylwia

Dostalam czarna spanielke z tego co mowil hodowca ma 8.5 tyg. Piesek jest bardzo zywy :) lubi sie bawic i strasznie lubi moje buty :). Polecam pieska do domu z ogrodkiem bo naprawde ma sie gdzie bawic :). Pozdrawiam


2009-07-08 8:54 goldka

ja mam psa narazie na sprawdzeniu czy dobrze sie u mnie by czuł idzie bardzo dobrze narazie oczywiscie mój spaniel sie nazywa goldi czyli złociutki ale mam farta bo moj pies jest z rodowodem czy jakos tam czyli to znaczy ze pochodzi z bardzo bogatej a moze nawet królewskiej rodziny i bardzo dziękuje za rady teraz mój spaniel spiiiiiiiiiiiiii


2009-06-22 16:36 kankar

może niedługo będę miał spanielka i te informacje mi się przydadzą


2009-06-02 4:22 SUZI

KUPILAM SZCZENIACZKA SPANIELKA SLICZNA .CAŁY CZAS PISZCZY MOZE TESKNI JESZCZE ZA MATKĄ BO MA 6 TYGODNI. W CAŁY DZIEN SPI A W NOCY CHCE SIE BAWIC .I KOLEJNA NOC NIEPRZESPANA;-) A WARTO BYŁO JA KUPI


2009-03-11 18:20 daisy
MAM TEż SPANIELKA OD 3 TYGODNI.JEST SłODKI A ZARAZEM MAłA PIERDOłKA WSZYSTKIEGO SIę BOI.JADł BY CAłY CZAS ZJE SWOJE I NASZE CHęTNIE TEż.SKOńCZYł 3 MIESIąCE I ZACZYNA PODSZCZEKIWAć I WYRCZEć.JESTEśMY ZAKOCHANI W NASZEJ DEISY.POZDRAWIAM

2008-12-28 17:00 dirk
dzięki bardzo pomocne info

2008-12-28 16:58 dirk
właśnie kupiłem szczeniaka spaniela i info bardzo mi pomogło dzięki

2008-11-29 19:05 psiara
niedługo będę miała psa i takie informacje na pewno mi sie przydadzą : )


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj