Artykuł przeczytano: 8051 razy.
Strzyżenie czy trymowanie?
Często te dwa pojęcia są ze sobą mylone, a nawet używane zamienne. To błąd. Dowiedz się, na czym dokładnie polega każda z tych czynności.
Psy są coraz częściej klientami salonów fryzjerskich. Niewiele osób wie, że zabiegom strzyżenia podlegają niemal wszystkie rasy psów. Jeśli zatem nie korzystasz z usług żadnego z salonów, powinieneś taki zabieg zafundować swojemu psu w domu.
Trymowanie
Celem tego zabiegu jest usunięcie martwego włosa oraz wyskubywanie i wyciąganie obumarłej sierści. Do tego celu używa się specjalnych nożyków czy kamieni trymerskich. Niewątpliwie jest to praca czasochłonna i wymagająca dużych umiejętności oraz wprawy. Wykonanie takiego zabiegu wystarcza na 2 – 3 miesiące. Chyba, że Twój pies ma sierść w naprawdę złym stanie, wówczas należy go powtarzać według potrzeb. Pamiętaj jednak, że nawet regularne czesanie nie jest w stanie zastąpić trymowania. Zabieg ten najczęściej stosuje się w przypadku psów szorstko - i ostrowłosych. Są to m.in. teriery, sznaucery, wyżły, spaniele itp. Wówczas usuwa się także podszerstek, czyli niepotrzebny miękki włos.
Strzyżenie
Czy wiesz, że każda rasa ma przypisany pewien kanon wzorów strzyżenia? Według nich można nadać nowy kształt sylwetce również psom nierasowym. Strzyżenie polega na obcięciu włosów w taki sposób, aby zatuszować pewnie niedoskonałości psa i zwrócić uwagę na jego atuty. Jest to zdecydowanie prostszy zabieg i dużo szybciej się go wykonuje. Skraca on jednak włosy, które są w skórze.
Co lepsze dla Twojego pupila?
Wszystko zależy od potrzeb nie tyle zwierzęcia, co też i jego właściciela. Jeśli masz rasowego psa i chce pokazywać go na wystawach, trymowanie będzie absolutną koniecznością. Jeśli nie zależy Ci na tym, aby Twój pies brał udział w konkursach, zastanów się, co będzie dla niego lepsze. Strzyżenie jest znacznie szybszym procesem, ale jego wada jest fakt, że nie pozwala na całkowite odświeżenie skóry. Uniemożliwia również wytworzenie nowego włosa. Zabieg ten jest jednak dużo łatwiejszy, więc jeśli nie posiadasz dużej wiedzy o trymowaniu, a chcesz zadbać o swoje zwierzę samodzielnie, wybierz strzyżenie. Sprawdza się ono przede wszystkim w przypadku pudli, bichonów, maltańczyków, bolończyków, yorkshire terier, czarnego teriera rosyjskiego i innych, które nie mają szorstkiego włosa.
Pomoc groomera
Jeśli jednak nie chcesz ryzykować i samodzielnie podejmować się wykonywania wspomnianych zabiegów, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Udaj się do profesjonalnego salony dla psów, np. Toris i powierz swojego pupila doświadczonemu fryzjerowi.
Artykuł Partnera.
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.
Komentarzy do artykułu: 0. |