» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: zdrowie » Jak karmić cocker spaniela?

Artykuł przeczytano: 2003 razy.

Cocker spaniel to jedna z tych ras psów, które od razu wywołują uśmiech. Zabawne klapnięte uszy, kędzierzawa sierść i wiecznie „uśmiechnięty” wyraz pyszczka. Oryginalnie psy te były hodowane jako myśliwskie do wypłaszania ptaków. Szybko jednak pokochały je dzieci na całym świecie, sprowadzając je do rasy psa kanapowego i wielkiego pieszczocha.

Te wesołe i ciekawskie stworzenia to idealni kompani dla całych rodzin. Od czasów II wojny światowej są najchętniej wybieranymi psami do towarzystwa, zwłaszcza tam, gdzie są dzieci. Za jedną z przyczyn podaje się również ich nieposkromioną potrzebę merdania ogonkiem przez 90% czasu. By jednak mieć pewność, że nasz „wspaniel” (wspaniały pies według większości dzieci) będzie szczęśliwy i zdrowy, warto dowiedzieć się więcej na temat jego żywienia.

Sucha karma najbezpieczniejsza

Sucha karma dla spaniela to zdecydowanie najlepszy wybór, a przede wszystkim najbezpieczniejszy. Biorąc psa z hodowli zaleca się kontynuować dietę, którą tam miał, a zwykle w hodowlach podaje się właśnie karmę suchą. Wielu właścicieli decyduje się na mieszaną dietę – z dodatkiem gotowanych warzyw, mięsa czy nawet specjalnych dodatków zawierających witaminy i minerały. Zdecydowanie nie jest to dobry pomysł. Brak znajomości potrzeb konkretnego psa sprawia, że taka próba przedobrzenia może mieć niemiłe konsekwencje, np. biegunki, podrażnienie żołądka. A w skrajnych przypadkach nieprawidłowości w rozwoju spaniela: kości, stawy czy nieprawidłowa waga.

Karmienie szczeniaków spaniela

Warto również pamiętać, że karmiąc szczeniaka domowym, gotowanym jedzeniem, możemy mieć później trudności w przekonaniu go do suchej karmy. Specjalistyczne psie jedzenie mimo wszystko zapewnia maksymalnie zbilansowaną dietę, dbając o każdy najmniejszy szczegół karmienia. Pies powinien być karmiony podobnie jak inne rasy, czyli 2-3 razy dziennie (cztery, jeśli jest szczeniakiem). Często weterynarze zalecają nawet częstotliwość karmienia jak u ludzi według zasady – lepiej częściej, a mniej. Podawanie karmy o regularnych porach pomoże nieco poskromić apetyt spaniela i wyrobić w nim przekonanie, że jedzenie dostanie zawsze i regularnie. Warto sięgać po karmę dopasowaną do konkretnej rasy psa – takie produkty dostępne są m.in. w internetowym sklepie zoologicznym: http://www.keko.pl/.

Karma zależna od wysiłku fizycznego psa

Spaniele to psy mimo wszystko myśliwskie – duża energia i potrzeba ruchu są u nich standardem. Przede wszystkim więc, sucha karma dla spaniela musi być bogata w składniki wspierające mocne kości i stawy. Pamiętaj, że rasy, które w naturze mają chęć do biegania, węszenia i odkrywania świata, zamknięte w czterech ścianach mogą nawet dostać zwyczajnie depresji. Im więcej ruchu i właściwego żywienia zapewnisz spanielowi, tym wierniejszym będzie przyjacielem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Spanielom – zarówno szczeniętom, jak i dorosłym – nie wolno podawać do picia mleka. Czysta, najlepiej przegotowana, woda w zupełności wystarczy. Konieczna jest częsta wymiana wody w ciągu dnia, by piesek zawsze mógł mieć dostęp do świeżej.

Cocker spaniele to psy wyjątkowe i emanujące wszechobecnym szczęściem. Nie bez powodu pokochali je ludzie na całym świecie, a zwłaszcza dzieci. Im więcej jednak dowiesz się o rasie psa, którego chcesz przygarnąć, tym lepsze zapewnisz mu życie w swoim domu.

Artykuł sponsorowany.
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 0.


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj