Artykuł przeczytano: 2420 razy.
Twój pies jest nieposłuszny i mówiąc wprost – po prostu niegrzeczny? Dzieciom bardzo łatwo jest wytłumaczyć pewne zachowania, ale co w przypadku psów, które posługują się ciut innym „językiem”? Przedstawimy Ci kilka rad, dzięki którym będzie mógł pracować wraz ze swoim psem.
Podstawy tresury
Przede wszystkim, musisz uświadomić sobie, że „Pracujesz z psem”, a nie „nad psem”. Takie myślenie zasadniczo zmieni Twoje podejście do tresury i pozwoli podejść do tego zagadnienia bardziej po partnersku, na zasadzie wzajemnego zaufania. Takie działania są zdecydowanie bardziej efektywne. Pamiętaj, że w dłuższej perspektywie tresura oparta na przemocy fizycznej nie jest skuteczna. Pomijając oczywiście fakt zwiększania agresji psa i postępowania wbrew wszelkim normom etycznym.
Pies nie posiada odpowiednich narzędzi do rozszyfrowywania Twoich poleceń. Musisz go tego po postu nauczyć – im wcześniej tym lepiej. O czym musisz pamiętać? Tresura powinna odbywać się w miejscu, w którym pies będzie mógł się skupić na Waszej pracy. Jeśli będzie go rozpraszać zbyt wiele bodźców, cała trud może pójść na marne – i nie będzie to winą Twojego psa. Zwierzęta po prostu mają ograniczone możliwości skupienia się.
Jakie błędy popełnia się najczęściej?
Bardzo często właściciele po prostu przeforsowują swoje psy zbyt długimi i monotematycznymi ćwiczeniami. Musisz pamiętać, aby tresura nie trwała zbyt długo. Jak przy większości naszych ćwiczeń – lepiej sprawdza się system krótszych, ale bardziej regularnych treningów. Nie można oczekiwać od psa, że nauczy się pewnych komend i wzorców zachowań, jeśli raz na rok przypomnimy sobie o ćwiczeniach.
Jakie jeszcze błędy popełniają „niedzielni treserzy”? Z pewnością zaliczyć można do nich:
- przesadna nachalność wobec psa,
- wymuszanie,
- postawa zbyt dominująca.
A o czym musisz pamiętać w trakcie ćwiczeń? Z pewnością o dyscyplinie, szczególnie wobec siebie. Nie możesz przekazywać psu sprzecznych sygnałów. Jeśli już chcesz zakazać mu jedzenia ze stołu, nie toleruj „podjadania od święta”.
Ważne są spacery
Jednym z kluczowych elementów tresury są spacery. To właśnie podczas regularnych spacerów najlepiej przeprowadza się tresurę. To również dodatkowa aktywność dla psa, który siedząc cały dzień w domu, najzwyczajniej w świecie się nudzi. A znudzony pupil nie będzie tak dobrze zapamiętywał komend i poleceń. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę – jak już wspominaliśmy, zbyt duża ilość bodźców również nie jest zbyt korzystna dla psiej koncentracji. Musisz wypośrodkować czas na ćwiczenia, przyjemności i odpoczynek.
:: Opracowano dzięki materiałom dostarczonym przez Salon Fryzjerski dla psów "Dolna30".
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.
Komentarzy do artykułu: 0. |