Artykuł przeczytano: 1302 razy.
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. To słowa znane i stare jak świat, ale jakże prawdziwe. Należy jednak wiedzieć, że jedną z podstawowych potrzeb czworonoga jest możliwość obcowania z innymi psiakami. W zależności od wieku zwierzęcia rodzaj zaspokajania tej potrzeby jest inny. Szczeniakom wystarczą zabawy i gonitwy, natomiast dorosłym psom oprócz zabaw wiele radości sprawia wspólne tropienie, węszenie i kopanie. Niekiedy jednak ludzie zapominają o tym, czego ich pieski potrzebują, przez co mogą być agresywne w stosunku do innych czworonogów. Jeśli jednak właściciel chce zapewnić swojemu pupilowi prawidłowy rozwój, może wybrać spacery socjalizacyjne.
Spacery socjalizacyjne - co to jest?
Zrównoważony i szczęśliwy pies to taki, który umie komunikować się z innymi psiakami. Niestety, nie rodzą się one z takimi umiejętnościami, jednak bardzo łatwo można je tego nauczyć poprzez spacery aktywne, które odbywają się w grupie. Pupile oraz ich właściciele mają wtedy okazję poznać się z prawdziwymi psimi mentorami. Niezwykle spokojne i opanowane, o wysokich kompetencjach społecznych oraz pewne siebie czworonogi uczą inne niesforne, zazwyczaj szczeniaki, jak funkcjonować w psiej społeczności.
Co dają spacery aktywne?
Spacery aktywne pozwalają na obcowanie młodszych i starszych psów ze sobą, dzięki czemu te pierwsze uczą się zachowań społecznych, zasad życia w grupie oraz komunikacji i dodatkowo zdobywają nowe cenne doświadczenia. Tylko poprzez obserwacje i naśladownictwo szczeniaki mogą zyskać cenną umiejętność, jaką jest panowanie nad emocjami.
Jak się odbywają spacery w grupie psów?
Spacery w grupie psów to jedyna i podstawowa firma socjalizacji. Cały proces odbywa się pod czujnym okiem ludzi, którzy nie są obserwatorami, ale także szkolą się, jak pomagać swoim pupilom w radzeniu sobie z trudnymi i stresującymi sytuacjami. Bardzo często podczas spacerów socjalizacyjnych właściciele psiaków uczą się dawać im wsparcie oraz dobrze odczytywać stan emocjonalny zwierzęcia.
Wraz z biegiem czasu i kolejnymi spotkaniami, ludzie oraz ich psy stają się coraz bardziej wiarygodnymi kompanami do spacerów. To oczywiście wpływa korzystnie na ich relację, umacnia więź i zaufanie. Nieoceniona jest także nauka wspólnej komunikacji. Bardzo często można zauważyć jak pies i jego pan świetnie się dogadują mimo bariery, jaka ich z pozoru dzieli. Z pewnością warto skorzystać z socjalizacji czworonoga, jeśli chce się, aby był on przyjaźnie nastawiony do otaczającego go świata. Pomóc w tym może Wyższa Szkoła Psiej Edukacji Hau! Vard.
Informacja prasowa.
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.
Komentarzy do artykułu: 0. |