» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: literatura » Sucha karma dla psa - jaką wybrać? Jak czytać skład?

Artykuł przeczytano: 1182 razy.

Pies to ważny członek Twojej rodziny. Dokładasz więc wszelkich starań, by zapewnić mu jak najlepsze warunki. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, w jakich udajesz się na bliższe i dalsze spacery, trzeba to uznać za spore poświęcenie. Ale prawda jest taka, że nie zamienisz swojego czworonoga na wygodną kanapę z kocykiem w jesienną słotę. Bez niego wieczór z książką nie byłby tym samym. 

Problem pojawia się, gdy zaczynasz zastanawiać się nad sposobem żywienia. Karmy mokre zawierają więcej wody, co pozytywnie wpływa na pracę nerek. Sucha karma dla psa to mniejsze koszty miesięczne i zdecydowanie większa wygoda. O ile psiak ma stały dostęp do miski z wodą, a weterynarz nie widzi przeciwskazań, możesz zdecydować się na suche pożywienie. Sprawdź, jak wybrać takie, które będzie dla Twojego zwierzaka najlepsze.

Mięso, warzywa i witaminy. Wybierz dobry skład karmy dla swojego psa.

Jak myślisz, Twój pies jest mięsożercą czy wszystkożercą? Okazuje się, że na tę pierwszą odpowiedź wskazuje nie tylko to, że pochodzi od wilka. Nawet 30 tysięcy lat przebywania przy człowieku nie wpłynęły na zmianę budowy jego szczęki i układu pokarmowego. Żołądek psa jest jednokomorowy i ma prostą budowę. Jest też dość elastyczny, co umożliwia spożycie dużej ilości słabo pogryzionego pożywienia naraz.

Istotne jest również to, że w tej części układu pokarmowego Twojego pupila wydziela się sporo kwasu solnego. Zabezpiecza on organizm przed bakteriami, które mogą się znajdować w surowym mięsie. Z tego względu to właśnie mięso powinno być głównym składnikiem jedzenia Twojego przyjaciela. 

Warzywa i zboża są stosowane raczej jako wypełniacz i na pewno nie powinny znajdować się w składzie na pierwszym miejscu. Witaminy są przydatnym dodatkiem. W pierwszej kolejności zwracaj jednak uwagę na podstawę żywienia.

Jak odczytać zawartość mięsa w suchej karmie dla psa?

Możesz się spotkać z kilkoma określeniami. Wołowina czy jagnięcina nie będą raczej budzić Twoich wątpliwości. Jak jednak rozumieć mięso dehydratyzowane? Jest to mięso suszone. Oznacza to, że do produkcji karmy użyto nawet pięciokrotnie więcej surowego mięsa, niż wskazano w składzie. Po odwodnieniu zostały w nim same składniki odżywcze tak potrzebne w diecie Twojego kompana.

Zdarza się również, że producenci używają sformułowania mączka mięsna. Pod tym słowem kryje się po prostu bardzo drobno zmielone mięso. 

Popiół surowy i włókno surowe w karmie suchej dla psa. Co to oznacza?

W suchych karmach dla psów znajduje się przede wszystkim białko i tłuszcz. Czytając wskazówki na opakowaniu można się również natknąć na frazę popiół surowy, co budzi protest wielu właścicieli. Całkowicie niesłusznie. Być może nazwa marketingowa nie została zbyt zręcznie dobrana. Lecz karmy bez popiołu są na polskim rynku niemal niedostępne. I dobrze.

Dlaczego? Ponieważ popiół surowy zawiera niezbędne do życia makro i mikroelementy. Są one budulcem kości, szkliwa, sierści i skóry. Można je znaleźć w psich enzymach, hormonach, płynach ustrojowych i komórkach. Wniosek z tego taki, że jeśli kiedykolwiek karma bez surowego popiołu pojawi się w sklepie, lepiej będzie jej unikać.

Włókno surowe polepsza z kolei trawienie. W karmach premium jego zawartość nie przekracza 5%, gdyż w nadmiarze może powodować biegunki i gazy. Im bardziej ruchliwy pies, tym mniej włókna surowego potrzebuje.

Dlaczego juniorom nie wystarczą nawet najlepsze karmy dla psów dorosłych?

Ostatnim, na co koniecznie trzeba zwracać uwagę, jest przeznaczenie karmy. Producenci nie umieszczają szczeniaczków na opakowaniach tylko po to, by zyskać Twoją sympatię. Szczeniaki mają niewielkie żołądki, a jednocześnie potrzebują dużej ilości składników odżywczych, by rosnąć. Dlatego przeznaczone dla nich karmy są bardziej kaloryczne, niż karmy typu adult lub dla psów dużych ras.

Potrzeba Ci bardziej szczegółowej odpowiedzi? Zajrzyj do sklepu Bazarpupila.pl. Mamy u siebie suche karmy dla psów takich producentów jak Acana, Bozita, Delcon czy Petner. Chętnie pomożemy Ci dokonać wyboru. Wiemy, ile od tej decyzji zależy. Sami mamy zwierzaki.


Informacja prasowa.




Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 0.


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj