Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL 


Reklama:


» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: Info » Onkologia weterynaryjna - dlaczego jest taka ważna?

Artykuł przeczytano: 743 razy.

„Problem z rakiem”, który wielu z nas uważa za zjawisko ludzkie, dotyczy również zwierząt, które żyją wśród nas. Podobnie jak ludzie, coraz więcej pupili domowych żyje dłużej dzięki lepszej jakości życia, profilaktycznej opiece medycznej i szczepieniom. Niestety często dłuższe życie oznacza zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Dzięki postępom w nauce znacznie więcej wiadomo na temat różnych rodzajów nowotworów i sposobów ich leczenia, aby pomóc zwierzętom żyć jak najlepiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym zajmuje się onkolog weterynarz i dlaczego jego praca jest tak ważna, czytaj dalej!

Kim jest onkolog weterynaryjny?

Lekarz onkolog weterynaryjny to lekarz weterynarii, będący specjalistą chorób wewnętrznych, który dodatkowo przeszkolił się z zakresu onkologii i wie, jak radzić sobie z różnego rodzaju nowotworami. Onkolog weterynaryjny posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie diagnozowania raka, określania stopnia zaawansowania guzów, opracowuje plany leczenia oraz podawania chemioterapii. Onkolog weterynaryjny może pomóc Twojemu zwierzakowi, przygotowując plan walki z rakiem. Może wówczas wybrać jedną lub wszystkie z następujących opcji:

  • badania diagnostyczne,
  • chemioterapię,
  • radioterapię,
  • terapię paliatywną.

Chociaż Twój lekarz weterynarii może zdiagnozować i leczyć wiele problemów zdrowotnych, niektóre choroby, takie jak rak, wymagają opieki medyków, którzy przeszli specjalistyczne, intensywne szkolenia z onkologii weterynaryjnej. Jednym z miejsc oferujących taką opiekę jest https://ocw.com.pl/onkologia gdzie, oprócz pacjentów onkologicznych, doświadczony zespół lekarzy przyjmuje również zwierzęta z problemami kardiologicznymi, stomatologicznymi, okulistycznymi i innymi.

Mity na temat onkologii weterynaryjnej

Chociaż używamy tych samych leków, które są używane w ludzkiej onkologii, na tym kończą się podobieństwa w doświadczeniach z chemioterapią. Oto kilka mitów dotyczących onkologii weterynaryjnej:

  • Rak u zwierząt jest nieuleczalny

Wiele zwierząt, u których zdiagnozowano raka, może otrzymać leczenie mające na celu rozwiązanie problemu raka lub poprawę i utrzymanie jakości ich życia. Zakres i czas trwania korzyści z leczenia zależy od wielu czynników, w tym typu nowotworu, stadium nowotworu, dostępnych terapii stosowanych w leczeniu nowotworu oraz indywidualnych cech pacjenta. Wiele zwierząt z rakiem można obecnie wyleczyć lub leczyć długoterminowo.

  • Zwierzęta poddane chemioterapii utracą całą sierść

Chociaż istnieją pewne rasy psów i niektóre koty, u których można zaobserwować utratę sierści podczas chemioterapii, w większości przypadków nie jest to powszechne. Wypadanie włosów jest częstsze u psów ras, które nie linieją (np. pudle). Jeśli dojdzie do utraty sierści, odrost nastąpi po zatrzymaniu chemioterapii.

  • Zwierzęta bardzo ciężko przechodzą leczenie chemioterapią

Skutki uboczne związane z chemioterapią nie są dla zwierząt tak poważne, jak dla ludzi. Ogólnie chemioterapia u psów i kotów jest dobrze tolerowana. Większość zwierząt nie ma żadnych skutków ubocznych lub ma minimalne. Najczęstsze potencjalne skutki uboczne to nudności lub biegunka. Często jednak można je łatwo leczyć lekami, które można podawać w domu.

Nie warto rezygnować z leczenia!

Jedną z najbardziej niepokojących informacji, jakie może otrzymać właściciel zwierzęcia, jest to, że jego pies lub kot ma raka. W ostatnich dziesięcioleciach diagnoza raka oznaczała eutanazję futrzastego przyjaciela. Jednak dzisiaj onkologia weterynaryjna pomaga zwierzętom chorym na raka zmniejszyć lub nawet powstrzymać ból i cierpienia oraz przedłużyć ich życie. Ponadto istnieje wiele przypadków, w których onkolog weterynarz może całkowicie wyleczyć nowotwór. Właściciele zwierząt mają więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuł partnera




Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 0.


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj