» strona główna» informacje o nas» księga gości» ciekawe linki» nasz baner» kontakt z nami
» WORTALE.NET» reklama» współpraca
Cocker Spaniel Angielski
Cocker Spaniel Amerykański

O rasie
» wzorzec
» historia
» Charakterystyka
» Pielęgnacja
» Umaszczenia
» Zdrowie
» Genetyka
» Budowa amerykana

Szczenięta
» zapowiedzi miotów
» szczenieta na sprzedaż

Hodowle
» katalog hodowli

Reproduktory
» katalog reproduktorów

Wystawy
» wyniki wystawy w Polsce
» wyniki wystaw zagranicą
» wyniki wystawy klubowe

Fotoreportraże
» zdjęcia z wystaw
» konkursy Agility

REGULAMINY

» Regulamin hodowli
» Regulamin wystaw

INFORMACJE
» informacje o nas
» zasady korzystania
» dodawanie komentarzy
» jesteś w dziale: użytkowość spanieli » Użytkowość spanieli - Opracowanie z książki " SPANIELE"

Artykuł przeczytano: 10136 razy.
UŻYTKOWOŚĆ SPANIELI


Spaniele charakteryzuje nade wszystko duża ruchliwość i wesołe, a jednocześnie łagodne usposobienie. Mają one predyspozycje do pracy w wodzie, wykazują umiejętność posługiwania się wiatrem i oszczekiwania gonionej zwierzyny, jak również wyjątkową wprost skłonność do jej przynoszenia po ubiciu lub zastrzeleniu.

Te wrodzone cechy charakteru oraz łatwość poddawaniu się tresurze stanowią o przydatności spanieli w użytkowaniu łowieckim jako płochaczy i psów aportujących drobną zwierzynę - tak podczas polowań w terenie suchym, jak i w wodzie. Można ja też układać do tropienia postrzelonej zwierzyny grubej. Tak więc ze względu na znakomite właściwości fizyczne i psychiczne, spaniele uznać można za psy myśliwskie wszechstronnie użytkowe.

Podobnie jak psy legawe ras angielskich, spaniele mają także zalety psa sportowego. Polując na ptactwo żyjące w polu lub na błotach, pracują podobnie jak wyżły, z tą jednak różnicą, że nie wystawiają zwierzyny.
Podczas szukania pokonują pole zygzakami; gdy napotkają ptaka, powinny go poderwać do lotu. Spaniel, gdy zwietrzy zwierzynę energicznie macha ogonem. Jest bardzo przydatny ze względu na mniejszy wzrost aniżeli wyżeł - szerokość chodów spaniela jest mniejsza i wynosi ok. 30m w jedną i drugą stronę od myśliwego
( zasięg skutecznego strzału śrutowego ). Po strzale dobrze ułożony spaniel powinien przywarować, a ubitą zwierzynę, względnie tylko postrzeloną, po wydaniu rozkazu podać myśliwemu.

Jeśli myśliwy poluje w zaroślach lub młodych drzewach na bażanty i króliki, spaniel powinien wypłaszać zwierzynę goniąc ją i oszczekując aż do granicy zarośli. Gdy zwierzyna nie zostaje postrzelona, spaniel wraca i szuka dalej. Takie zachowanie powinno go cechować również podczas polowania na ptactwo wodne, podczas którego - poza tzw. bobrowaniem i wypłaszaniem - ma bez wydania rozkazu przez myśliwego aportować ptactwo po jego zastrzeleniu. Po właściwym ułożeniu spaniele nabywają dużej sprawności myśliwskiej jako płochacze i posokowce.

Spaniele - psy o łagodnym charakterze, niewielkie - świetnie nadają się do hodowania w mieście. Jeśli jednak przejawiają wyraźnie użytkowe cechy, powinny być szerzej wykorzystywane w łowiectwie. Cocker spaniele, jeśli będą hodowane powszechnie tylko jako psy pokojowe, mogą całkowicie zatracić wrodzone przecież walory psów myśliwskich

Opracowanie z książki " SPANIELE"
dr Kazimierza Ściesińskiego






Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji wortalu SPANIELE.WORTALE.NET.

Dodaj komentarz / przeglądaj komentarze

Komentarzy do artykułu: 2.

komentarze:
2009-06-09 17:02 agnieszka

własnie dzis jade po spanielka...bardzo dziekuje za informacje.


2009-02-01 14:48 Justyna
Zastanawiam się nad kupnem Spaniela... Dziękuje za rady na tej stronie, z pewnościa mi pomogą ;) Thanks :]


Wróć na portal: MINDLY.PL 

lub przejdź na portal: PSY24.PL
 

| zaloguj